| Wydrukuj

Do tej pory w Pomorskiem nie odnotowano przypadku wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), ale jak podkreślają lekarze weterynarii takie zagrożenie istnieje. W PUW odbyło się spotkanie służb, na którym przyjęto plan działań na wypadek ujawnienia się wirusa ASF na terenie naszego województwa.

Jak informuje lek. wet. Wojciech Trybowski, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku, zaplanowano : zintensyfikowanie redukcji populacji dzików, które są wektorem rozprzestrzeniania afrykańskiego pomoru świń, przygotowanie organizacyjne ekip poszukiwawczych ciał dzików w obwodach łowieckich i odpowiednie szkolenia, intensywne monitorowanie przesyłek z krajów trzecich i bagażu podręcznego pod względem zawartości produktów pochodzenia zwierzęcego, zwiększenie kontroli transportu żywych świń i przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego, zwalczanie kłusownictwa, kontrola restauracji, targowisk oraz sprzedaży dziczyzny, a także intensyfikacja akcji informacyjnej i wyposażenie podmiotów zainteresowanych i instytucji w ulotki informacyjne dotyczące zakazu przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich we wszystkich powiatach województwa pomorskiego.

Afrykański pomór świń (ASF) to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzikich. ASF podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania.

Źródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

ASF nie jest groźny dla człowieka, ale region w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne (ograniczenia w handlu i obrocie wieprzowiną).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, GDDKiA, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Łowieckiej.

Szczegółowe, bieżące informacje na temat ASF znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku – www.wiw.gov.pl

Ulotki informacyjne : dla rolników, konsumentów, leśników i myśliwych – do pobrania w załączniku


Ostatnio zmieniany: