| Wydrukuj

Był koniec grudnia 2017 roku, gdy w gdańskim WCPR zadzwonił telefon. Dziewięcioletnia Lenka prosiła o pomoc dla cioci, która straciła przytomność. Zimna krew operatora pozwoliła opanować sytuację. To tylko jedna z wielu sytuacji, z którymi na co dzień mają do czynienia operatorzy numeru 112. Dziś w związku z Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112 pracownikom Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w imieniu Wojewody Pomorskiego podziękował Andrzej Spiker, dyrektor generalny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. 

- Zdaję sobie sprawę jak wymagający to zawód, ileż potrzeba wiedzy by pokierować, podpowiedzieć czy uspokoić człowieka potrzebującego pomocy. Macie Państwo nasz wielki szacunek – powiedział Andrzej Spiker.

List do Zespołu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku wystosował również Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w załączniku).

Uroczystość, połączona z wręczeniem dyplomów i upominków, odbyła się w sali im. J. Piłsudskiego PUW w Gdańsku.

Kim są ludzie, którzy na co dzień ratują innym zdrowie, mienie a bywa, że i życie? Solidnie wykształceni, władającymi językami obcymi z dużymi pokładami empatii , wytrwałości i odporności. W gdańskim WCPR zatrudnionych jest 71 osób. W ubiegłym roku odebrali 1 294 028 zgłoszeń, z czego 1 052 750 było fałszywych. – Część tych połączeń to telefony niezawinione przez właścicieli aparatów. Czasami poprzez niewłaściwe użytkowanie np. dotknięcie klawiszy aparat sam wybiera połączenie alarmowe – tłumaczy Justyn Kamiński, szef gdańskiego WCPR. – Niestety, nie brakuje też umyślnych „żartów” . Dzwonią i dzieci, i dorośli. Choć to przykra statystyka to jednak nie odstająca od średniej w innych państwach europejskich.

Warto podkreślić, że gdańskie CPR jest w czołówce polskich centrów - odbierających najwięcej zgłoszeń pod numer alarmowy 112.

Rozmawiając z operatorem pamiętaj:
• Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
• Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
• Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
• Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych

Przez 2017 rok operatorzy pracujący w Centrach Powiadamiana Ratunkowego w całej Polsce odebrali prawie 19 mln zgłoszeń na numer alarmowy 112.
Jak wygląda praca w centrum powiadamiania ratunkowego? – obejrzyj film
Ułatwienia dla osób niedosłyszących przy zgłaszaniu na numer 112 – kliknij

 


Ostatnio zmieniany: