Fot. www.mw.mil.pl Fot. www.mw.mil.pl
| Wydrukuj

W Helu rozpoczęły się dziś uroczystości poprzedzające pogrzeb państwowy Dowódcy Obrony Wybrzeża 1939 roku - admirała floty Józefa Unruga i jego żony Zofii Unrug. Szczątki admirała i jego żony spoczną jutro w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. W pogrzebie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

2 października:
- godz. 10 -11.20 – uroczysta msza żałobna w Kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni

godz. 12.50 – uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej

Józef Unrug urodził się w 1884 r. w Brandenburgu niedaleko Berlina jako Joseph Michael Hubert von Unruh, syn pruskiego oficera. W I wojnie światowej służył w cesarskiej marynarce wojennej. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki, admiralski awans otrzymał w 1932 r.
19 maja 1919 r. zgłosił gotowość do odbudowy polskiej marynarki wojennej, tworzył i odbudowywał polską flotę wojenną, w 1925 r. został jej dowódcą. W 1933 r. otrzymał awans do stopnia kontradmirała, a tuż przed wybuchem II wojny światowej, objął stanowisko dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża. Wybrzeże wraz z Helem, bronione przez admirała Józefa Unruga i jego żołnierzy, było jednym z najdłużej utrzymujących się punktów oporu w wojnie obronnej Polski 1939 r.

 


Ostatnio zmieniany: