fot. Marcin Tymiński fot. Marcin Tymiński
| Wydrukuj

Dawna Kasa Chorych, obecnie m.in zespół przychodni przy ul. Wałowej 27 w Gdańsku i historyczny zespół zabudowy stacji kolejowej w Gdyni Wielkim Kacku trafiły do rejestru zabytków województwa pomorskiego. 

Przychodnia Wałowa to to jeden z najciekawszych przykładów architektury międzywojennego Gdańska. Obiekt posiada wysoką wartość historyczną jako największa i najbardziej nowoczesna inwestycja budowlana Wolnego Miasta Gdańska w okresie międzywojennym, zaprojektowana przez wybitnego, miejscowego architekta, odzwierciedlająca ważne przemiany w dziedzinie światowej architektury. Jest jednym z najbardziej znaczących dzieł gdańskiego modernizmu i najważniejszym w bogatym dorobku Adolfa Bielefelda. Wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętnymi wartościami artystycznymi. Jest to okazały, bardzo reprezentatywny przykład ceglanego ekspresjonizmu.

Budynek Kasy Chorych (Ortskrankenkasse) wraz z zakładem balneologicznym w skrzydle bocznym zbudowano w l. 1925-1927 według projektu znanego i cenionego w Gdańsku i Sopocie architekta Adolfa Bielefelda (1876-1934), który wygrał rozpisany w 1924 r. konkurs architektoniczny.

Z kolei historyczny zespół zabudowy stacji kolejowej w Gdyni Wielkim Kacku obejmuje budynek dworcowy, magazyn ekspedycji towarowej, ustęp stacyjny, budynek gospodarczy przy budynku dworcowym, dom zawiadowcy odcinka drogowego oraz magazyn zawiadowcy odcinka drogowego.

Dworzec w Wielkim Kacku powstał w latach 1929-1930 w związku z budową magistrali węglowej łączącej Śląsk z portem w Gdyni. W 1920 r. zapadła decyzja o budowie portu gdyńskiego jako „Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków”. Efektem tej decyzji było wyznaczenie linii kolejowej łączącej port z resztą Polski. Była to linia jednotorowa, która została włączona w Kokoszkach w istniejącą od 1914 r. linię Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła. 20 listopada 1921 r. oddano do użytku linię kolejową o długości 26 km Kokoszki-Gdynia z dworcem w Wielkim Kacku.

 


Ostatnio zmieniany: