| Wydrukuj

11 listopada - Święto Niepodległości . Od niego się wszystko zaczęło. Najpierw zamieniliśmy formułę obchodów – zgromadziliśmy setki mieszkańców Pomorskiego na koncercie pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie, wspólne przeżywanie , łzy przy pieśniach o naszych bohaterach ale i wesołość, oklaski. Bo taki jest i taki powinien być ten nasz patriotyzm. Silny w pamięć, tradycje, szacunek, honor ale i radość, nowoczesność, otwarcie.
Potem narodził się pomysł  by młodzi pokazali czy tożsamość narodowa to dla nich jedynie hasło z Wikipedii, czy rzeczywisty byt istotny w ich życiu. Zaprosiliśmy ich do konkursu historycznego „ Miejsce pamięci narodowej w mojej gminie”. Okazało się, że temat jest im bardzo bliski. Potwierdziły to setki nadesłanych prac, słowa które ściskały gardło. Bo jak potraktować zdania 15. latki zastanawiającej się nad życiem i śmiercią, granicą zwyrodnienia, którą w jej pracy symbolizowała brama niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
A potem postanowiliśmy - sprowokowani także przez prace gimnazjalistów – sprawdzić bazę danych o miejscach pamięci narodowej. Spis taki w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim istnieje, ale po weryfikacji okazało się, że są w nim luki. O pomoc poprosiliśmy instytucje, uczelnie, samorządy. Z takim samym apelem wystąpiliśmy do mieszkańców województwa, którzy najlepiej znają historię swojego regionu. Stworzona dzięki zainteresowanym baza zostanie opublikowana, przypomni i wzbogaci historię Pomorskiego (informacje można przesyłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,, dodatkowe informacje i szczegóły projektu pod nr. tel. 58 30 77 693).

Tymczasem młodzi ludzie znowu nas zaskoczyli. Tym razem informując poprzez Kuratorium Oświaty, którymi z miejsc ważnych w historii naszego regionu się opiekują. Czy to poprzez zwykłe porządkowanie okolicy, czy zapalenie zniczy, trzymanie warty honorowej lub organizowanie historycznej inscenizacji. Warto im za to pięknie podziękować.
(lista miejsc, którymi opiekuje się młodzież w załączniku)

Ilustracja: Klara Omieczyńska, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

     

 

 

 


Ostatnio zmieniany: