Rozmiar czcionki: A- A A+

Pomorskie. Akcja Zima.

Pomorskie. Akcja Zima.

Każdego roku w sezonie zimowym w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zamarznięciach oraz o zatruciach tlenkiem węgla. Statystyki prezentowane przez Policję czy straż pożarną są przerażające. Tymczasem ludzka wrażliwość i solidarność oraz zdrowy rozsądek mogą zapobiec wielu dramatom.

W związku z sezonem zimowym i coraz niższymi temperaturami Wojewoda Pomorski apeluje, abyśmy w mroźne dni pamiętali o osobach bezdomnych oraz mieszkających samotnie. Zwracajmy szczególną uwagę na ludzi starszych i chorych, którzy żyją w naszym sąsiedztwie i nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań. Wojewoda Pomorski przypomina, abyśmy nie pozostawali obojętni na los tych, którzy w mroźne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach. Pod bezpłatnym numerem interwencyjno – informacyjnym Wojewody Pomorskiego 987 uzyskać można informacje o wolnych miejscach w noclegowniach. Dyżurni poinformują również o innych formach pomocy bezdomnym. Nie zapominajmy, że jeden telefon może uratować ludzkie życie. 

Wykaz placówek dla osób bezdomnych:

1. SCHRONISKA I NOCLEGOWNIE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM - kliknj

Niestety, każdego roku swoje żniwo zbiera również, określany mianem cichego zabójcy, czad. Wojewoda Pomorski apeluje, aby mieszkańcy Pomorza ogrzewając swoje mieszkania i domy nie zapominali o niebezpieczeństwie, jakie czyha w naszym otoczeniu. Potencjalne źródła czadu to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe, czyli urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, czy brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych może doprowadzić do tragedii. Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, gdyż powodują stan silnego niedotlenienia narządów wewnętrznych np. serca czy mózgu. Przy wysokim stężeniu czadu zgon może nastąpić już po minucie! Gaz ten jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ jest niewyczuwalny dla człowieka.

Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny dla:

 • noworodków i niemowląt (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina)
 • dzieci
 • kobiet ciężarnych
 • osób w podeszłym wieku
 • osób z wadami serca oraz chorobami układu oddechowego

Jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla:

 • dokonywać okresowych okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych
 • uchylić okno w pomieszczeniu, w którym korzystamy ze źródła ogni (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej)
 • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki bądź otworu
 • często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe)
 • rozmieścić czujki tlenku węgla, przynajmniej w tej części domu, w której śpi Twoja rodzina
 • nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej

Aktualna prognoza pogody dla województwa pomorskiego

 

 

Ostatnio zmieniany : czwartek, 03 listopada 2016 11:43
poprzednie następne