Rozmiar czcionki: A- A A+

Bronisław A. Prądzyński Zasłużonym dla kultury Gloria Artis

Bronisław A. Prądzyński Zasłużonym dla kultury Gloria Artis

Bronisław A. Prądzyński od 45 lat jest Dyrektorem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego przyznano mu Złoty Medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis". Odznaczenie wręczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Bronisław Aubrecht Prądzyński ukończył Szkołę Baletową w Gdańsku w 1958 roku i w tym samym roku został zatrudniony jako tancerz w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku w zespole baletowym Janiny Jarzynówny - Sobczak. W czternastoletnim okresie pracy scenicznej wcielał się w takie role w takich baletach jak: „Cudowny Mandaryn", „Dafnis i Chloe", „Piotruś i Wilk", „Pan Twardowski", „Jezioro łabędzie", „Dziadek do orzechów" oraz wielu innych. W 1965 roku uzyskał tytuł magistra historii na WSP w Gdańsku. Pracę sceniczną zakończył w 1972 roku. Miłość do baletu przeniósł na szkołę, której absolwenci odnoszą międzynarodowe sukcesy. W ciągu 45 lat pracy na stanowisku dyrektora Szkoły Baletowej w Gdańsku wprowadził w życie wiele własnych, cennych inicjatyw, m.in. wznowił Ogólnopolskie Przeglądy Pracy Szkół Baletowych, powołał do życia Gdyńskie Wieczory Baletowe, dzięki którym wszystkie nowości choreograficzne były prezentowane na gdyńskiej scenie Teatru Muzycznego, zorganizował międzynarodowe warsztaty „Świat Tańca", goszczące tancerzy ze wszystkich niemal kontynentów.

Na trwałe wpisał się w historię Ogólnopolskich Konkursów Tańca, kiedy po trwającej kilkanaście lat ciszy, podjął się ich reaktywowania. Po kilku latach wysiłku III Ogólnopolski Konkurs Tańca Scenicznego i Choreografii odbył się w 1979 roku w Gdańsku. Od 1990 roku, dzięki Jego staraniom konkurs ten odbywa się regularnie i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej sztuki baletowej. Bronisław Aubrecht Prądzyński jest również pomysłodawcą i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego Najmłodszych Tancerzy (przemianowany w 2008 roku na Ogólnopolskie Spotkania Baletowe Najmłodszych Tancerzy). 

Ostatnio zmieniany : wtorek, 11 kwietnia 2017 11:36
poprzednie następne