Rozmiar czcionki: A- A A+

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uhonorowane

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uhonorowane

„Sybilla” dla muzealników jest tym, czym dla filmowców Złota Palma albo Oscar. Wśród tegorocznych laureatów konkursu na wydarzenie muzealne roku znalazło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Jury doceniło jego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".

W tegorocznej edycji do konkursu stanęło 225 projektów muzealnych. Nagrody przyznano w 10 kategoriach, Grand Prix przypadło Muzeum Narodowemu w Warszawie za program "W Muzeum wszystko wolno".

Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Opracowana i wdrożona przez zespół NMM metoda fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków statków, znajdujących się na dnie Morza Bałtyckiego pozwala na szybkie i dokładne wykonanie dokumentacji tych obiektów wraków in situ, także przy bardzo słabej widzialności pod wodą.

Wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” jest, od czasu jego pierwszej edycji w 1980 r., traktowane jako jedna z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Pierwszą instytucją, której powierzono organizację konkursu było Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, kolejnymi: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Od czasu powołania w 2011 r. organizatorem Sybilli stał się Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

 

Ostatnio zmieniany : czwartek, 18 maja 2017 10:09
poprzednie następne