Rozmiar czcionki: A- A A+

Otwarcie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

Otwarcie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

W tym roku przypada 122. rocznica jego urodzin. Wielki patriota, do końca życia wierny ideom Piłsudskiego, organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej, zamordowany przez Niemców i skazany na zapomnienie przez władze PRL. Mowa o generale Stefanie Roweckim – Grocie. W otwarciu wystawy poświęconej jego życiu uczestniczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Pomysł uczczenia utrwalenia w pamięci młodego pokolenia postaci Generała zrodził się w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Z inicjatywy dyrektora dr. Wojciecha Germaziaka została nawiązana współpraca z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązano również współpracę z innymi instytucjami i osobami, które posiadają w swoich zbiorach fotografie i dokumenty dotyczące Stefana Roweckiego. 

Wystawę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc w Muzeum II Wojny Światowej. Dziś w uroczystym otwarciu dla zwiedzających uczestniczyli również m.in. Marian Banaś, sekretarz stanu w ministerstwie finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, Adam Bąk, przedstawiciel Polonii amerykańskiej, Krzysztof Wyszkowski, legenda "Solidarności" oraz przedstawiciele kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej. 

Ostatnio zmieniany : niedziela, 18 czerwca 2017 17:03
poprzednie następne