Rozmiar czcionki: A- A A+

Dyspozytornie medyczne po nowemu

Dyspozytornie medyczne po nowemu

W Pomorskiem trwa centralizacja dyspozytorni medycznych. Zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego liczba dyspozytorni zostanie zmniejszona z 18 do 2 - w Gdańsku i Słupsku. „Modernizacja” zakończyć się ma do 31 października 2017 roku. Jak wyjaśniają specjaliści w Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW -  ma to usprawnić przekazywanie danych między służbami ratownictwa i porządku publicznego.

Skoncentrowane dyspozytornie medyczne, dysponujące zwiększoną liczbą karetek - zespołów ratownictwa medycznego, mogą wysyłać do zdarzenia zespół najbliższy miejscu zdarzenia.

Od listopada 2016 r. do stycznia br. wygaszono dyspozytornie medyczne w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach i Lęborku. Ich obowiązki przejęła dyspozytornia w Słupsku. Aktualnie obsługuje 5 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego, a to oznacza, że obejmuje tzw. obszar wywołania numeru alarmowego 999: Słupska, powiatów: słupskiego, bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, lęborskiego oraz gmin Karsin, Linia i Łęczyce.

Z kolei od lutego do czerwca 2017 r. Gdańsk przejął zadania dyspozytorni medycznych z Sopotu, Gdyni, Pruszczu Gdańskiego, Wejherowa, Malborka i Tczewa (wygaszona 1 lipca br.).

Dyspozytornia w Gdańsku obsługuje już 8 rejonów operacyjnych i obejmuje obszar Gdańska, Sopotu, Gdyni a także gminy Kosakowo, powiatu nowodworskiego, wejherowskiego, gdańskiego, malborskiego i tczewskiego.

Do 31 października br, wygaszone zostaną dyspozytornie w Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku, Starogardzie Gdańskim. Ich zadania przejmie Gdańsk.

Konieczność tworzenia skoncentrowanych dyspozytorni medycznych wynika z art. 21 ust. 3 pkt. 10 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1868 ze zm.), gdzie liczbę stanowisk dyspozytorów medycznych, określono przyjmując za kryterium, że jedno stanowisko przypada na każde 200 tys. mieszkańców, jednak nie mniej niż 2 stanowiska dyspozytorów medycznych w lokalizacji.

Na podstawie przepisów liczba dyspozytorni medycznych na terenie całego kraju do 31 października 2017 r. zmniejszy się do 42 skoncentrowanych dyspozytorni medycznych.

Skoncentrowane dyspozytornie medyczne działają w oparciu o jednolity dla całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), który pozwala monitorować oraz tak zarządzać siłami, środkami PRM, zgłoszeniami i zdarzeniami, by móc tworzyć kompletną dokumentację medyczną. SWD PRM wyposażone jest w tzw. moduł mapowy umożliwiający wyświetlenie przybliżonej lokalizacji osoby dzwoniącej oraz lokalizację miejsca zdarzenia oraz lokalizację zespołu ratownictwa medycznego.

 

Ostatnio zmieniany : środa, 05 lipca 2017 13:50
poprzednie następne