Rozmiar czcionki: A- A A+

Handel ludźmi. Co trzeba wiedzieć

Handel ludźmi. Co trzeba wiedzieć

To współczesna forma niewolnictwa. Ma różne oblicza. Od przymusowej pracy, poprzez handel organami, zmuszanie do żebractwa, przymusowe małżeństwa po prostytucję. Bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie w pułapkę handlarzy może wpaść każdy. Członkowie Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi działającego przy Wojewodzie Pomorskim apelują o czujność bo grupy przestępcze zwłaszcza latem stosują wymyślne metody, aby zwerbować ofiary. - Wakacje to czas wyjazdów za granicę do prac sezonowych. By nie wpaść w sidła handlarzy ludźmi trzeba dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia – przypomina Katarzyna Stanulewicz, szefowa wydziału polityki społecznej PUW i członek zespołu.

- Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można wejść na stronę EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia), czy KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia ). Jeśli mamy najmniejszą wątpliwość – sprawdźmy wiarygodność pracodawcy!

- Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego jedziemy - dodaje kapitan Robert Mroczek z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przewodniczący zespołu. – Nie bagatelizujmy żadnych sygnałów, sprawdźmy jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Przypominam, że handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną pozbawieniem wolności od 3 do 15 lat i pozostaje przestępstwem nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary.

Handel ludźmi zaraz po narkotykach to najbardziej dochodowe przestępstwo. Nie powinno nikogo dziwić , że pomysłowość handlarzy nie zna granic. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, czy kradzieży tożsamości.

Jeśli stałeś się ofiarą handlu ludźmi zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego. Udzielą informacji, konsultacji prawnej i wsparcia w kontaktach z właściwymi instytucjami. Pomoc można również uzyskać kontaktując się z Policją, Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku. Centrami Interwencji Kryzysowej, ośrodkami pomocy społecznej lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. Wiele wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na portalu handelludzmi.eu

Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został powołany przez Wojewodę Pomorskiego 14 sierpnia 2015 r. Stanowi ciało doradcze i opiniotwórcze w zakresie koordynowania, w ramach systemu pomocy społecznej, działań dotyczących zapobiegania handlowi ludźmi oraz wsparcia udzielanego ofiarom tego procederu. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Ośrodków Pomocy Społecznej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – Wydziału Polityki Społecznej – Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Organizacji Pozarządowych tj. Polski Czerwony Krzyż, Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek.

Handel ludźmi - audycja Joanny Stankiewicz z Radia Gdańsk z udziałem członków Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

 

 

Ostatnio zmieniany : czwartek, 27 lipca 2017 09:38
poprzednie następne