Rozmiar czcionki: A- A A+

Wojewoda ponawia apel do samorządów

Wojewoda ponawia apel do samorządów

W związku z sygnałami napływającymi od osób poszkodowanych przez nawałnice, która przeszła nad Pomorskiem w nocy z 11 na 12 sierpnia br., Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przypomina i ponawia apel do samorządów o przyśpieszenie prac nad wypłatą zasiłków dla pokrzywdzonych przez żywioł.

- Obowiązek wypłaty środków i szacowanie strat leży po stronie gmin i podległych jej ośrodków pomocy społecznej – przypomina Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. – Sytuacja, w której rodzina pozostaje bez wystarczającej pomocy jest niedopuszczalna. Wszelkie zapotrzebowania na środki finansowe zgłaszane przez samorządy są na bieżąco i sukcesywnie przez PUW w Gdańsku realizowane. To gminy muszą zadbać o to, aby zasiłki dotarły do poszkodowanych mieszkańców na czas – dodaje wojewoda. 

Wszelkie sygnały o nieprawidłowościach i problemach na linii mieszkaniec – gmina i podległe jej instytucje, są indywidualnie, na miejscu sprawdzane przez pracowników Biura Wojewody. Dodatkowo specjaliści z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego uczestniczą w spotkaniach z samorządowcami poszkodowanych powiatów, gdzie na bieżąco omawiają realizację działań pomocowych. Wczoraj spotkanie takie odbyło się w starostwie w Kościerzynie dla powiatów kartuskiego i kościerskiego. W przyszłym tygodniu planowana jest wizyta w powiecie chojnickim z udziałem przedstawicieli powiatu bytowskiego

Przypominamy, że na naszej stronie internetowej znajduje się wykaz wszystkich ośrodków pomocy społecznej – kliknij, w których oszacowano straty poniesione w wyniku nawałnicy, wraz z danymi teleadresowymi, tak aby osoby zainteresowane mogły szybko skontaktować się z pracownikami tychże ośrodków i uzyskać informacje, jak i gdzie złożyć stosowne wnioski, aby uzyskać zasiłki.

- Liczę na to, że gminy sprawnie przekazywać będą wszelkie niezbędne informacje, tak aby mieszkańcy jak najszybciej otrzymali pomoc - podkreśla wojewoda.

Stanowczo należy podkreślić, że fundusze o których mówiła Premier RP Beata Szydło, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, a także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich są i zostały zabezpieczone w skali większej niż kiedykolwiek wcześniej, przez którykolwiek z rządów RP w sytuacji kryzysowej. Co ważne wszelkie procedury również zostały ograniczone do minimum rozporządzeniami szefa MSWiA. Zwłaszcza w kontekście remontów i odbudowy domów oraz budynków gospodarczych – kwoty do 20 000, 100 000 i 200 000 tys. zł. Zatem środki finansowe, mechanizmy i narzędzia zostały przekazane gminom bardzo szybko i sprawnie. W tej chwili to samorządy muszą  z tego umiejętnie i sprawnie korzystać.

 

Ostatnio zmieniany : piątek, 08 września 2017 15:59
poprzednie następne