Rozmiar czcionki: A- A A+

Po publikacji Polsat News. Wyjaśnienia w sprawie gminy Brusy

Po publikacji Polsat News. Wyjaśnienia w sprawie gminy Brusy

W nawiązaniu do materiałów medialnych, które ukazują się w Państwa stacji a dotyczą pomocy osobom poszkodowanym w wyniku przejścia nawałnicy, w nocy z 11 na 12 sierpnia br., w województwie pomorskim, przekazujemy informacje jak działa system pomocowy, i kto odpowiada za wypłatę rządowych środków finansowych na odbudowę zniszczonych gospodarstw domowych.

Informujemy, że obowiązek wypłaty środków i szacowanie strat leży po stronie gmin. Kluczowa w tym przypadku jest komunikacja samorządowców z mieszkańcami, którzy oczekują na pomoc. Stanowczo należy podkreślić, że środki finansowe, o których mówiła Premier RP Beata Szydło, minister Mariusz Błaszczak, a także wojewoda Dariusz Drelich są i zostały zabezpieczone w skali większej, niż kiedykolwiek wcześniej przez którykolwiek z rządów RP w sytuacji kryzysowej.

Pamiętać również należy, że wypłacaniem zasiłków z tytułu strat poniesionych w wyniku nawałnicy zajmuje się wyłącznie gmina i podległe jej ośrodki pomocy społecznej. Środki finansowe na wypłacanie zasiłków są sukcesywnie przekazywane przez wojewodę do gmin. Wojewoda do tej pory przekazał gminie Brusy ogółem 2 900 000 zł, z czego gmina wykorzystała 2 663 010 zł. Wypłacono 726 zasiłków do 6 000 zł, które pochodzą z budżetu państwa, a nie gminy, co przekazujecie Państwo w materiale, wprowadzając widzów w błąd.

W sobotę tj. 9.09.2017 r. plan wydatków dla gminy Brusy został zwiększony o kolejne 500 000 zł. W poniedziałek tj. 11.09.2017 r., środki finansowe zostaną przekazane do gminy (decyzja została zrealizowana w sobotę, pieniądze znajdą się na koncie gminy w poniedziałek, z uwagi na czas pracy banków).

Istotne jest to, że gmina Brusy do 9 września br., nie złożyła do Wojewody Pomorskiego żadnego wniosku o uruchomienie środków na odbudowę budynków mieszkalnych (do 200 000 zł.). Zatem wszelkie zarzuty kierowane pod adresem rządu, a więc i do wojewody o niewywiązywanie się z obietnic, są bezzasadne. To gmina wnioskuje o środki i rozdysponowuje je według potrzeb mieszkańców.

Dodatkowo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złożono wniosek o kolejne 1 500 000 zł. na remonty budynków mieszkalnych w gminie Brusy.
Środki finansowe, mechanizmy i narzędzia zostały przekazane gminom bardzo szybko i sprawnie. W tej chwili tylko od samorządów zależy jak szybko rządowa pomoc trafia do rąk potrzebujących.

 

Ostatnio zmieniany : sobota, 09 września 2017 14:58
poprzednie następne