Rozmiar czcionki: A- A A+

Po nawałnicy. Inspekcja Handlowa przeprowadziła 62 kontrole

Po nawałnicy. Inspekcja Handlowa przeprowadziła 62 kontrole

W pierwszym tygodniu po nawałnicy, na polecenie Wojewody Pomorskiego, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku przeprowadzili kontrole w 38 placówkach handlowych i obiektach hotelarskich na terenie powiatów chojnickiego, kościerskiego i kartuskiego (miejscowości Rytel, Czersk, Nowa Cerkiew, Chojnice, Lipusz, Dziemiany, Sulęczyno, Gowidlino, Puzdrowo, Sierakowice).

Sprawdzano czy ceny artykułów spożywczych nie są wyższe w stosunku do cen, które obowiązywały przed nawałnicą oraz, czy w ofercie znajdują się towary przeterminowane. Nieprawidłowości nie stwierdzono. 

Ponadto, inspektorzy sprawdzili, czy zaopatrzenie odbywało się na bieżąco. W nielicznych placówkach (gdzie nie było prądu, a właściciele sklepów nie posiadali agregatów prądotwórczych) zrezygnowano z handlu wędlinami i mięsem.

W drugim tygodniu po nawałnicy przeprowadzono 24 kontrole „prewencyjne” na terenie powiatu bytowskiego, gmin Czersk, Lipusz i Sierakowice. Sprawdzano, m.in. terminy przydatności towarów do spożycia, daty minimalnej trwałości i rzetelności obsługi. Nieprawidłowości stwierdzono w kilkunastu sklepach z artykułami spożywczymi (przekroczone terminu przydatności do spożycia, stosowanie wag z nieaktualnymi cechami legalizacji). Nałożono 9 mandatów na łączną kwotę 900 zł. W pozostałych przypadkach zastosowano pouczenie.

Sprawdzono także ceny na materiały budowlane (czy nie zostały podwyższone w stosunku do okresu przed nawałnicą). Wystosowano 4 zawiadomienia do właścicieli sklepów i składów budowlanych o zamiarze wszczęcia kontroli ( zostaną przeprowadzone wkrótce).

 

Ostatnio zmieniany : poniedziałek, 11 września 2017 11:22
poprzednie następne