Rozmiar czcionki: A- A A+

Pożegnanie śp. Wojciecha Rzymowskiego

Pożegnanie śp. Wojciecha Rzymowskiego

Śp. Wojciech Rzymowski, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski został dziś pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy - za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego - odznaczony został Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

W imieniu Prezydenta RP order córce zmarłego Katarzynie Serement przekazał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Wojciech Rzymowski służył w Armii Krajowej od grudnia 1942 r. do października 1944 r. W grudniu 1942 r. wstąpił do harcerskiego Batalionu „Wigry" działającego na terenie Okręgu Warszawskiego AK. Po złożeniu przysięgi przyjął pseudonim „Rawicz".

W 1944 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola" jako kapral podchorąży. Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w walkach zbrojnych z Niemcami na terenie Woli oraz Starego Miasta, jako dowódca drużyny oraz zastępca dowódcy plutonu. 15 sierpnia 1944 r. został awansowany do stopnia plutonowego podchorążego. W pierwszych dniach września 1944 r. przedostał się kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Podczas walk został trzykrotnie ranny (został awansowany na podporucznika i odznaczony Krzyżem Walecznych).

Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej i trafił do obozów jenieckich. Po wyzwoleniu obozu w kwietniu 1945 r. został wcielony do Polskich Sił Zbrojnych na terenie Francji. Do Polski wrócił w 1947 r. W 1950 r. ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni. Pracował m.in., jako asystent maszynowy oraz mechanik na statkach Polskiej Marynarki Handlowej.

 

Ostatnio zmieniany : środa, 06 grudnia 2017 08:56
poprzednie następne