Rozmiar czcionki: A- A A+

Ostatnie pożegnanie Macieja Miatkowskiego

Ostatnie pożegnanie Macieja Miatkowskiego

Wczoraj w Gdańsku pożegnano Macieja Miatkowskiego – działacza Wolnych Związków Zawodowych. W uroczystości pogrzebowej udział wziął Wojewoda Dariusz Drelich, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i służb oraz dyrektor gdańskiego IPN prof.Mirosław Golon. Mszę Świętą koncelebrował biskup gdański Zbigniew Zieliński.

 Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z dnia 21 grudnia 2017 roku Maciej Miatkowski został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Odznaczenie odebrał, na początku mszy Świętej z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku płk. Andrzeja Płochy , syn zmarłego.

Biogram ŚP. Macieja Miatkowskiego : 

Maciej Miatkowski (ur. 1941) był uczestnikiem Grudnia '70, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, blisko zaprzyjaźnionym z Lechem Kaczyńskim i Anną Walentynowicz. Po sierpniu 1980 roku działacz „Solidarności” Stoczni Gdańskiej. W okresie stanu wojennego zaangażowany w działalność Tajnej Komisji Zakładowej. Z tego powodu więziony od grudnia 1983 roku do marca 1984 roku. Zmarł 20 grudnia 2017 roku w Gdańsku.

W 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast 15 grudnia 2017 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek prezesa IPN dr. Jarosława Szarka Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystość, ze względu na stan zdrowia wyróżnionego, odbyła się w jego domu.

Źródło IPN.

Ostatnio zmieniany : czwartek, 28 grudnia 2017 13:16
poprzednie następne