Rozmiar czcionki: A- A A+

Westerplatte. 79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Westerplatte. 79. rocznica wybuchu II wojny światowej

- Spełnijmy marzenie tych, którzy walczyli o niepodległość, którzy walczyli o wolność, solidarność, o Rzeczpospolitą. Pójdźmy w jednym marszu niepodległości. Cześć ich pamięci! Cześć i wieczna chwała bohaterom – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości na Westerplatte. O 4.45 rozbrzmiały syreny przypominające o godzinie rozpoczęcia II wojny światowej. Kataklizmu, który zabrał życie 70 milionom ludzi, zniszczył kraje, cywilizacje, zmienił mapy.

W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej bohaterom pokłonili się marszałek Sejmu, Senatu, przedstawiciele rządu, Prezydenta RP, Wojewoda Pomorski, samorządowcy, środowiska kombatanckie i mieszkańcy Pomorza.

Wieńce na Westerplatte złożyli m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją ministrów, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Metropolita Gdański, ks. abp, Sławoj Leszek Głódź.

W walkach na Westerplatte poległo 15 polskich żołnierzy, 30 zostało rannych. Po stronie niemieckiej liczbę zabitych szacuje się na 50 żołnierzy, rannych ok. 120.

Ostatnio zmieniany : sobota, 01 września 2018 14:30
poprzednie następne