Rozmiar czcionki: A- A A+

Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof

Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof

W Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się dziś uroczystości związane z 79. rocznicą pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Honorowy patronat na wydarzeniem objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. - Zło i nienawiść w najczystszej postaci, symbol bestialstwa i świata bez wartości to właśnie KL Stutthof. Miejsce, gdzie blizny po dramatycznych wydarzeniach nie chcą i nie mogą się zabliźnić.(…) Szanowni Państwo, dziękuję że mogę być tu razem z Wami i wypełniać zobowiązania wobec przeszłości – podkreślił wojewoda.

Do uczestników obchodów list skierował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zaś z przesłaniem wystąpił były więzień KL Stutthof Feliks Werner Rzeźnikowski.

Podczas uroczystości w dawnym krematorium odsłonięto i poświęcono tablicę ku czci żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” więzionych i poległych w KL Stutthof (tablica powstała przy wsparciu Wojewody Pomorskiego). W odsłonięciu uczestniczyli m.in. Maria Liberadzka była więźniarka KL Stutthof, córka jednego z dowódców i twórców „Gryfa Pomorskiego”, rodziny członków organizacji, wojewoda Dariusz Drelich, Roman Dambek, założyciel i prezes zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum.

Otwarto także wystawę „Zawsze wierni. Gdańska niepodległość. Polacy z Wolnego Miasta Gdańska”, prezentującą historię dwudziestu lat istnienia Wolnego Miasta Gdańska w kontekście jego mieszkańców – Polaków, m.in. osób, które walczyły o polską tożsamość narodową - Bernarda Filarskiego, Feliksa Muzyka, Brunona Zwarrę, Władysława Pniewskiego, Elżbiety Marcinkowskiej czy Kunegundy Pawłowskiej.

Fotorelacja z uroczystości na naszym profilu Facebook - kliknij

Ostatnio zmieniany : poniedziałek, 03 września 2018 11:59
poprzednie następne