Rozmiar czcionki: A- A A+

Cztery lodołamacze dla RZGW Gdańsk z dofinansowaniem UE

Cztery lodołamacze dla RZGW Gdańsk z dofinansowaniem UE

Mają być gotowe do listopada 2021. Mowa o lodołamaczu czołowym i trzech liniowych budowanych na potrzeby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dziś w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha podpisano umowę o dofinansowaniu projektu z funduszy Unii Europejskiej.

Nowe jednostki mają być przystosowane nie tylko do kruszenia lodu – informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik RZGW w Gdańsku. – Będą pełnić też role pomocnicze przy akcjach ratowniczych, w pożarnictwie i pracach badawczych.

Budżet projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku” – to 74 miliony złotych, 85 procent kwoty pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, oś priorytetowa II Ochrona środowiska).

Budowa lodołamaczy ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej Żuław i całego regionu Dolnej Wisły, a flota, którą obecnie dysponuje RZGW wymaga odnowienia.

 Lodołamanie - informator (w załączniku)

Ostatnio zmieniany : wtorek, 14 lutego 2017 13:40
poprzednie następne