Rozmiar czcionki: A- A A+

O RSO i metodzie „na wnuczka”

O RSO i metodzie „na wnuczka”

Bezpieczeństwo obywateli w przestrzeni publicznej było tematem dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Rozmawiano o Regionalnym Systemie Ostrzegania (RSO) i oszustwach metodą „na wnuczka”. Spotkanie prowadził wojewoda Dariusz Drelich.

- Niestety, metoda „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż działa. Wczoraj oszuści uderzyli po raz kolejny – mówił insp. Jarosław Rzymkowski, szef pomorskiej Policji.

Ofiarami oszustów najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. Pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości należy zadzwonić pod numer 997 (Policja) lub 112 (numer alarmowy).

Policja apeluje do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ostatnio zmieniany : piątek, 17 marca 2017 13:35
poprzednie następne