| Wydrukuj

Kobiety wróżyły, zajmowały się medycyną naturalną i wychowywaniem dzieci. Mężczyźni parali się muzyką także handlem końmi i kotlarstwem. Romowie przyznają, że czas, gdy tabory ruszały w drogę (kwiecień – wrzesień) należał do najszczęśliwszych. Pomorski jest kolejnym po Zachodniopomorskim urzędem wojewódzkim prezentującym wystawę poświęconą historii Romów w Polsce.

Fotografie i tablice informacyjne prezentowane będą do końca sierpnia. Wystawę przygotował Związek Romów w Polsce. Prezentacja w PUW była możliwa dzięki pomocy Wojewody Pomorskiego. Fotografie przedstawiają życie codzienne Romów. Tablice informacyjne przybliżają ich skomplikowaną i barwną historię.

Ilu Romów przebywa w Polsce? Wedle spisu powszechnego ponad 17 tysięcy (tyle osób zadeklarowało swą narodowość) ale prawdopodobnie ta liczba jest znacznie wyższa. Tabory można było spotkać na polskich drogach jeszcze w latach sześćdziesiątych, dekadę później życie koczownicze ustało. Przypomnijmy, że od 2005 roku Romowie są mniejszością etniczną.

 

 


Ostatnio zmieniany: