| Wydrukuj

Dzień zakończenia II wojny światowej powinien być dla nas czasem zadumy i refleksji. To przesłanie z uroczystości 74 rocznicy zakończenia wojny, zorganizowanych przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, z udziałem przedstawicieli Wojewody Pomorskiego. Uroczystości zorganizowano na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego – Pomniku Bohaterów na Zaspie.

Młodzież, przedstawiciele służb mundurowych, a w imieniu wojewody Dariusza Drelicha, Tomasz Gieszcz, dyrektor Biura Wojewody, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Polaków.

Przedstawiciele instytucji dbających o pamięć o polskich ofiar największego konfliktu zbrojnego na świcie w XX wieku – IPN, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Stutthof w czasie przemówień podkreślali wagę pamięci jaką winni jesteśmy tym, którzy polegli za Ojczyznę.

Szczególne jest także miejsce uroczystości. Na cmentarzu na Zaspie spoczywają m.in. gdańscy Polacy, obywatele Wolnego Miasta Gdańska, którzy zginęli po 1 września, gdy Gdańsk stał się częścią nazistowskiej, niemieckiej Rzeszy.

- To właśnie Polacy z Wolnego Miasta, urzędnicy, pocztowcy czy sportowcy z klubu „Gedania” swoją postawą pokazali czym jest patriotyzm, czym jest ofiara w służbie wartości, którym pozostaje się wiernym do końca – mówił w czasie uroczystości dr Janusz Trupinda, historyk, badający m.in. dzieje Polonii Wolnego Miasta. - Nie możemy nigdy o nich zapomnieć.


Ostatnio zmieniany: