| Wydrukuj

Oszczędność czasu dla lekarzy i wiele ułatwień dla pacjentów - to wszystko dzięki wprowadzeniu e-recept. Coraz więcej podmiotów leczniczych decyduje się na ich stosowanie. O tym,  jak nowy system funkcjonuje na Pomorzu, mówił w czasie spotkania w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Janusz Cieszyński, wicemister zdrowia. Wojewodę Pomorskiego reprezentował Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w PUW.

Pilotażowy program przy wprowadzaniu e-recept trwał do września 2018 roku w wybranych miastach Polski, od 1 stycznia br. do systemu podłączane są kolejne gabinety lekarskie. Obecnie jest to już prawie 680 podmiotów leczniczych, w ramach których e-recepty wystawia ponad 4200 lekarzy.

- W województwie pomorskim e-recepty wystawiają obecnie 22 podmioty lecznicze, pracujemy nad tym by nowe rozwiązanie systematycznie pojawiało się w kolejnych gabinetach lekarskich. Wprowadzanie systemu idzie sprawnie. Jest stworzony by optymalizować korzyści zarówno dla lekarzy jak i pacjentów – mówił w czasie spotkania, z udziałem lekarzy i przedstawicieli NFZ, minister Cieszyński.

Jak działa e-recepta? By korzystać z zalet systemu, należy założyć profil zaufany na stronie pz.gov.pl lub banku gdzie mamy konto, oraz za jego pomocą zalogować się na stronie pacjent.gov.pl,  by dopełnić formalności. Po wystawieniu e-recepty, otrzymamy ją np. za pomocą e - mail lub sms. Taka forma recepty oprócz licznych udogodnień, dla pacjenta, lekarza i farmaceuty sprawia, że jest przede wszystkim czytelna.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje też częściowo koszty poniesione przez placówki lecznicze na wprowadzenie e-recept.

 Więcej na temat e-recept do pobrania w załączeniu


Ostatnio zmieniany: