| Wydrukuj

STUDIA.GOV.PL – to nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kompendium wiedzy stworzone z myślą o młodych ludziach chcących studiować i robić doktorat.

Z portalu studia.gov.pl dowiemy się, ile zarabia informatyk po Uniwersytecie Jagiellońskim, a ile po lubelskim UMCS. Jak długo pracy szuka finansista z Katowic, a ile zajmuje to absolwentowi ze Szczecina. Taką wiedzą dysponuje ELA – porównywarka Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. To jeden z dwóch filarów, na którym opiera się portal studia.gov.pl.

ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów każdej uczelni w kraju. Przez ostatnie lata ELA poddała analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów, którzy ukończyli studia w latach 2014-2016. Ustaliła, ile zarabiają, jak długo szukają pracy lub też ilu jest wśród nich bezrobotnych.

System prezentuje twarde dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Robi to w przystępny sposób. Na infografikach, w rankingach i raportach pokazuje m.in. wysokość pensji, która wpływa co miesiąc na konto młodego pracownika. Odnosi również jego zarobki do sytuacji na rynku pracy w miejscu, w którym mieszka. Pokazuje jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął.
Już niedługo porównywarka będzie miała do dyspozycji kolejną porcję informacji. Pod koniec czerwca ELA powie więcej o tym, jak wyglądają pensje absolwentów z roku 2017. To ważne nie tylko dla maturzystów, ale także dla kreatorów polityk publicznych, nauczycieli czy dziennikarzy. Otrzymają oni bowiem źródło wiedzy do analiz.

W murach uczelni nie tylko studenci poddawani są ocenie. Na portalu studia.gov.pl zamieszczono oceny 385 uczelni, 2997 wydziałów i 5243 kierunków studiów. Wyszukiwarka „Wybierz studia” – drugie podstawowe narzędzie portalu – opiera się na sprawdzonych informacjach pochodzących z czterech źródeł. To stale aktualizowane dane z bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, oceny kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, oceny działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacje z samych uczelni.

Można m.in.: wyszukiwać kierunki studiów po przedmiotach zdawanych na maturze, porównywać oferty konkurencyjnych uczelni, sprawdzać, które kierunki otrzymały ocenę wyróżniającą, pozytywną, a które negatywną (wg Polskiej Komisji Akredytacyjnej), sprawdzić, ilu obcokrajowców studiuje na uczelni, lub też ilu profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów na niej uczy.

Więcej na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 


Ostatnio zmieniany: