| Wydrukuj

 Sprawdzone procedury, dobra koordynacja i współdziałanie wszystkich służb odpowiedzialnych za profilaktykę i ewentualne zwalczenie wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) na terenie województwa pomorskiego - w miejscowości Orłowo na terenie powiatu nowodworskiego - przeprowadzono ćwiczenia Gwizd 2019.

- Doświadczenie życiowe, wiedza naukowa oraz praktyczna, potwierdzają, że skuteczność działania zależy od szybkości podejmowania decyzji i ich szybkiej realizacji. Dobrą drogą do tego są ćwiczenia - czytamy w liście, który do uczestników skierował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynaryjnym zorganizowaliśmy ćwiczenia w trosce o pomorskie rolnictwo, które jest bardzo dobrze postrzegane na świecie. Musimy odpowiednio się przygotować na każdą ewentualność - mówił Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. - Na administracji rządowej, samorządach i służbach spoczywa ogromna odpowiedzialność, stąd konieczność przećwiczenia wszystkich procedur. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim służbom i instytucjom zaangażowanym w przeciwdziałanie ASF, jak i rolnikom, którzy wspierają nasze działania.

Dwa epizody ćwiczenia rozegrały się także w czwartek, 6 czerwca br. na terenie powiatów kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego. Ich scenariusz zakładał poszukiwania padłych w wyniku choroby ASF dzików, oraz zabezpieczenie i pobranie próbek od padłego dzika w trudno dostępnej lokalizacji. W żadnym z epizodów ćwiczeń nie brały udziału żywe zwierzęta.

Fotorelacja na naszym profilu Facebook - kliknij


Ostatnio zmieniany: