| Wydrukuj

System ma uporządkować sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych i skrócić czas oczekiwania na pomoc lekarską. W Pomorskiem do programu TOPSOR (Tryb Obsługi Pacjenta na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) przystąpiło 13 szpitali, czyli wszystkie które posiadają SOR- y. Przedstawiciele podmiotów leczniczych podpisali dziś umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, beneficjentem środków.

- Wiem, że praca na szpitalnym oddziale ratunkowym jest trudna. Program daje szansę poprawy, może podnieść standard opieki, poprawić komfort pracy personelu medycznego i uporządkować kolejki. Liczę na to, że system odpowie na te wyzwania (…) – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, gospodarz spotkania.

System ma usprawnić i wdrożyć jednolite standardy obsługi pacjenta. Chory po rejestracji na SOR zostanie, ze względu na konieczność szybkiej pomocy medycznej, zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii. Otrzyma także informację jak długo będzie czekał na wizytę lekarską (będzie wyświetlona na monitorach biletomatów). Informacja o liczbie pacjentów i stanie zagrożenia zdrowia ma usprawnić pracę lekarzy. System pomoże także Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia diagnozować sytuację na poszczególnych SOR-ach.

TOPSOR ma zostać wdrożony we wszystkich szpitalach z oddziałami ratunkowymi do sierpnia 2020 roku. Program realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia, a beneficjentem środków (39 mln zł, 33 mln zł - dofinansowanie z funduszy unijnych) jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajmie się realizacją przetargów na sprzęt i wdrożeniem systemu w 232 szpitalach w całym kraju.

Przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia tzw. segregacji medycznej z użyciem TOPSOR wejdą w życie 1.07.2019 r. w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest minister, uczelnia medyczna albo samorząd województwa. W pozostałych, przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia segregacji medycznej z użyciem TOPSOR zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Umowy partnerskie podpisały:
Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., al. Jana Pawła II, Gdańsk
Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., ul. Nowe Ogrody, Gdańsk
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki, Gdańsk
Szpitale Wojewódzkie w Gdyni sp. z o.o., ul. Powstania Styczniowego, Gdynia
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach, ul. Floriana Ceynowy, Kartuzy
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., ul. A. Piechowskiego, Kościerzyna
"ZDROWIE" Sp. z o.o., ul. Hallera, Kwidzyn
Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Juliana Węgrzynowicza, Lębork
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, ul. Prof. Lotha, Słupsk
Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. dr Józefa Balewskiego, Starogard Gdański
Szpitale Polskie Sztum, ul. Reja, Sztum
Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy, ul. Jagalskiego, Wejherowo
Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach ( umowa zostanie podpisana później)

 


Ostatnio zmieniany: