| Wydrukuj

Ryzyko wystąpienia ASF na terenie województwa pomorskiego - to główny temat dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sytuację związaną z ASF przedstawił lek. wet. Wojciech Trybowski, pomorski wojewódzki lekarz weterynarii. Spotkaniu przewodniczy wojewoda Dariusz Drelich.

W związku z wystąpieniem na granicy województwa pomorskiego przypadku ASF, specjalne strefy z ograniczeniami poszerzono o województwo pomorskie.

Mapa zagrożenia obejmuje dwa kolory: żółty i czerwony. Kolorem żółtym oznaczono strefy ochronne: powiaty nowodworski, malborski, sztumski, gdański, tczewski i kwidzyński.

Kolor czerwony to obszar objęty ograniczeniami. Wprowadzono go na terenie gmin Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń i Stare Pole w powiecie malborskim. Od 3 września 2019 roku obowiązują tam ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

W czerwcu br. na terenie pomorskiego odbyły się ćwiczenia GWIZD 2019 sprawdzające i potwierdzające gotowość służb do zwalczania ASF.

 


Ostatnio zmieniany: