| Wydrukuj

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - 2020 ustanowił -  Rokiem Zaślubin Polski z Morzem.  Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich rozpocznie obchody od otwarcia, już jutro, w holu głównym Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku - wystawy poświęconej generałowi Józefowi Hallerowi. W poniedziałek – 10 lutego - w Pucku, Władysławowie i Wejherowie – w rocznicowych uroczystościach weźmie udział  Prezydent RP Andrzej Duda.

Wystawa przygotowana we współpracy z Tomaszem Miegoniem, dyrektorem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to m.in. kilkanaście tablic przybliżających akt zaślubin, kopie dokumentów, archiwalne fotografie, replika platynowego pierścienia wrzuconego 10 lutego 1920 roku w wody Bałtyku (eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum). Obok posłów, przedstawicieli wojska, służb zespolonych, muzeów gościć będziemy uczniów z pomorskich szkół. Oprócz zwiedzania czeka ich także lekcja historii, którą poprowadzi Krzysztof Wygnał z MMW w Gdyni i prezenty m.in. kopia aktu erekcyjnego zaślubin Polaki z morzem (ze zbiorów MMW) podpisanego m.in. przez gen. Józefa Hallera, Stanisława Wojciechowskiego, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych , wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, szefa departamentu morskiego i dr. Stefana Łaszewskiego, ówczesnego wojewodę pomorskiego.  Ponadto otrzymają list od Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i wiele innych pięknych pamiątek.

Autorem wystawy - Generał Józef Haller - bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza - jest Robert Tarnowski.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.45 w holu głównym Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przy ul. Okopowej 21/27.

Już dziś zapraszamy do współpracy pomorskie szkoły. Zainteresowanych obejrzeniem wystawy połączonej z krótką lekcję historii, o tym czym było dla odrodzonej Rzeczpospolitej odzyskanie dostępu do Bałtyku i czym dziś jest gospodarka morska – prosimy o kontakt. Szczegółowych informacji udziela -  p. Monika Kobylarz z Biura Wojewody, tel. 58 30 77 693, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Ostatnio zmieniany: