Wojewoda Dariusz Drelich otrzymał od uczniów z Trąbek Wielkich wyjątkowy prezent. Wojewoda Dariusz Drelich otrzymał od uczniów z Trąbek Wielkich wyjątkowy prezent.
| Wydrukuj

- W przeddzień stulecia zaślubin Polski z morzem, tą wystawą, przygotowaną we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, pokazujemy naszą drogę do polskiego morza i wspominamy architektów niepodległości z generałem Józefem Hallerem na czele – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podczas wernisażu wystawy Generał Józef Haller - bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza.

Kilkanaście tablic przybliżających akt Zaślubin, kopie dokumentów, archiwalne fotografie, replikę platynowego pierścienia wrzuconego 10 lutego 1920 roku w wody Bałtyku  – obejrzeli posłowie, przedstawiciele służb mundurowych, administracji zespolonej i uczniowie ze szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich. Dzieci uczestniczyły także w lekcji poświęconej gen. Hallerowi, a poprowadzonej przez Krzysztofa Wygnała z MMW w Gdyni. Dały także popis swoim umiejętności wokalnych wzbudzając entuzjazm wśród publiczności. Oprawę  muzyczną zapewnili Klaudia Trzasko (sopran), Katarzyna Kowacz – (skrzypce), Bartosz Składowski (fortepian).

Zainteresowanych obejrzeniem wystawy połączonej z krótką lekcją historii, o tym czym było dla odrodzonej Rzeczpospolitej odzyskanie dostępu do Bałtyku i czym dziś jest gospodarka morska – prosimy o kontakt. Szczegółowych informacji udziela Monika Kobylarz z Biura Wojewody, tel. 58 30 77 693, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Ostatnio zmieniany: