fot. MSWiA fot. MSWiA
| Wydrukuj

Katarzyna Block i Mateusz Lignowski znaleźli się w gronie 34 osób – operatorów numerów 112  - wyróżnionych przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego za szczególne zaangażowanie i wykonywanie obowiązków zawodowych. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Europejskim dniu numeru alarmowego 112. Podziękowania dla całej załogi Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku od premiera i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego odebrała Natalia Czerka, zastępca kierownika CPR. Gratulujemy!

W zeszłym roku operatorzy numerów alarmowych w całej Polsce odebrali ponad 22 mln zgłoszeń, z czego 1,5 miliona w Pomorskiem ( 72% z nich to niestety zgłoszenia fałszywe i anulowane). Najwięcej zdarzeń przekierowano do Policji (ok. 206 tys.), Państwowego Ratownictwa Medycznego (ok. 137 tys.) oraz Państwowej Straży Pożarnej (ok. 15 tys.).

Spotkanie w Warszawie było też okazją do przedstawienia projektu ustawy o zmianie Ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Zawiera ona m.in.:
•    umożliwienie rozwoju zawodowego i awansu operatorom numerów alarmowych, tj. wprowadzenie gradacji stanowisk (powstaną stanowiska starszych operatorów numerów alarmowych, koordynatorów i koordynatorów – trenerów),
•    certyfikaty operatorów numerów alarmowych będą bezterminowe,
•    operatorzy numerów alarmowych zostaną objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym,
•    utworzone zostanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego – jego głównym zadaniem będzie utrzymanie i rozwój systemu teleinformatycznego CPR oraz nadzór nad przestrzeganiem procedur obsługi zgłoszeń alarmowych.

Minister Mariusz Kamiński przypomniał również, że od stycznia br. dostępna jest aplikacja Alarm112 przeznaczona przede wszystkim dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy. Umożliwia ona kontakt z CPR za pomocą sms-ów. Aplikacja jest dostępna dla posiadaczy telefonów z systemem operacyjnym Android (sklep Google Play) i iOS (sklep App Store).


Ostatnio zmieniany: