Wydrukuj tę stronę
|

Co zrobić , gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2?

Zadzwoń:
- do stacji sanitarno-epidemiologicznej (nr tel. do wszystkich stacji w woj. pomorskim): http://www.wsse.gda.pl/kontakt/adresy-psse-i-gsse

- pod numer 112 lub 999 - jeżeli Twój stan zdrowia wymaga pilnej interwencji medycznej

- pod numer 800 190 590 - infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapytaj jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

- przy nienasilonych objawach infekcji zadzwoń do lekarza rodzinnego w Twojej przychodni zdrowia (twój lekarz POZ może w ramach teleporady wystawić e-zwolnienie i wypisać e-receptę, leczenie podejrzenia/rozpoznania COVID-19 może odbywać się w domu albo w szpitalu, w zależności od stanu klinicznego chorego. Lekarz rodzinny sam powiadomi sanepid o Twojej chorobie).

Nie zatajaj dolegliwości. Udziel pełnych i prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia lub osoby w imieniu, której dzwonisz.  Powiedz o takich objawach jak : kaszel, gorączka, ból głowy, osłabienie, duszność. Nie ukrywaj, że podejrzewasz zakażenie koronawirusem!

Powiadom również operatora numeru alarmowego lub dyspozytora medycznego o tym,  czy przebywałeś ostatnio za granicą lub miałeś kontakt z kimś, kto powrócił z podróży.

Ukrywanie objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, naraża ratowników medycznych. Po kontakcie (bez odzieży ochronnej) z zakażonym pacjentem muszą udać się na kwarantannę lub leczenie.  A to oznacza - zmniejszenie liczby zespołów ratownictwa medycznego, które ratują nam zdrowie i życie!

Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych!

 


Ostatnio zmieniany: