| Wydrukuj

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oficjalnie otworzył dziś piąte Centrum Diagnostyczne Covid-19 drive - thru w Pomorskiem. Po Gdyni, Gdańsku, Słupsku i Chojnicach  - w  Gdańsku powstał drugi punkt pobrań przeznaczony także dla niezmotoryzowanych tzw. walk - thru. To pierwszy typu obiekt w Polsce.

- W województwie pomorskim wykonaliśmy już ponad 30 tysięcy testów. Każde centrum diagnostyczne covid-19 poszerza potencjał w tym zakresie. Dziś jeszcze bardziej zwiększamy możliwości diagnostyczne. Cieszę się, że otwieramy punkt pobrań skierowany również do osób niezmotoryzowanych. Wszystkie pięć Centrów Diagnostycznych Covid-19 jest doskonale przygotowanych do pobierania próbek. Zapraszamy do nich również mieszkańców sąsiednich województw :  kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Uruchomienie centrum było możliwe dzięki wsparciu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Tomasza Augustyniaka, dyrektora  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, prof. dr hab. Marcina Gruchały, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego , Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz za zgodą prof. dr hab. Jerzego Piotra Gwizdały,  rektora Uniwersytetu Gdańskiego (centrum znajduje się na terenie UG, obok głównej arterii komunikacyjnej Gdańska).

Moduł został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Moduł diagnostyczny MediMod jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów.

Wskazania do badania
Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki, które wykonywać będą  studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,  pacjenci będą identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i  za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Rejestracja i godziny przyjęć
Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania.

Centrum Diagnostyczne COVID -19 walk -thru – Gdańsk, ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Uwaga! Centrum tylko dla pieszych, rowerzystów, motocyklistów itp. Nie można przyjechać samochodem.
• Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 13-16 , w soboty, niedziele i święta w godz. 10-13
•  Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z  infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) ,od poniedziałku do piątku w godzinach  12 -15,  w soboty i niedziele w godz. 9 – 12:

Centra diagnostyczne w Pomorskiem - kliknij


Ostatnio zmieniany: