| Wydrukuj

Ognik to nazwa specjalnej sali edukacyjnej, która ma za zadanie przybliżać uczniom bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Kolejna po Bytowie, Miastku, Starogardzie Gdańskim, Gdyni i Tczewie powstała w Komendzie Miejskiej PSP w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 7. W otwarciu, połączonym z  przekazaniem sprzętu Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Gdańsk, uczestniczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. 

- Wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację „Ognika” bardzo dziękuję. To wspaniały prezent dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka – podkreślił wojewoda. – Dziękuję strażakom za ich służbę i wszystkim tym, którzy udzielają im wsparcia.

W sali dzieci będą mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujki pożarowe, sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi rozwija się pożar. Poznają sposoby uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla (czadem), bezpiecznej ewakuacji, dowiedzą się jak udzielić pierwszej pomocy, obejrzą sprzęt strażacki itd. A wszystko to w pomieszczeniach, które na potrzeby szkoleń przerobiono na mieszkanie  (pokój, kuchnia, łazienka). Gdańska sala jest pierwszą w Pomorskim, w której wykorzystywany będzie  tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne są wprowadzone w ruch. Pozwoli to obserwować jak wygląda pomieszczenie w czasie pożaru. Dodatkowo wykorzystywany będzie multimedialny projektor i  gogle VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru.

Sala powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” oraz dzięki wsparciu miasta, Fundacji LOTOS, gdańskich firm i Komendy Głównej PSP (2018 r. budżet państwa - 60 tys. zł,  2019 r. Miasto Gdańsk – 30 tys. zł, KM PSP Gdańsk – 30 tys. zł, 2020 r. darowizna Fundacja LOTOS  - 50 tys. zł,  Miasto Gdańsk – 20 tys. zł,  KG PSP  - 21,82 tys. zł).

Z kolei Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Gdańsk otrzymała wyposażenie ufundowane przez  Fundację LOTOS ( 2019 r. - 85 tys. zł - wyposażenie indywidualne dla  ratowników SGPR, 2020 r. - 110 tys. z - kamera wziernikowa i  termowizyjna)Ostatnio zmieniany: