| Wydrukuj

Województwo pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce, pod względem wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od początku epidemii wykonano w Polsce w sumie 5 647 247 testów w kierunku SarsCov-2. W Pomorskiem przebadano 468 721 próbek. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy mieszkańców województwa, 19 997 było testowanych na Covid-19. Zajmujemy więc drugie, po Mazowieckim, miejsce pod względem wykonanych testów w stosunku do liczby ludności.

Testy pobierane są w centrach diagnostycznych Covid- 19 drive thru, punktach poboru wymazów, oraz w domach pacjentów przez mobilne zepoły wymazowe.

Przypomnijmy, że pierwsze w Pomorskiem, i w Polsce, Centrum Diagnostyczne COVID-19 drive-thru - z inicjatywy Wojewody Pomorskiego uruchomiono już 10 kwietnia br. przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Aktualnie, centra działają także w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach.

Szczegółowe dane dotyczące liczby wykonanych testów w podziale na poszczególne województwa zawiera tabela (w załączniku).


Ostatnio zmieniany: