| Wydrukuj

Od dziś - 11 stycznia 2021 r. - rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania będą trwały do 15 stycznia 2021 r. Do udziału w testach w Pomorskiem zgłosiło się 11 492 nauczycieli i pracowników szkół.

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nauczyciele, a także obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, pracownicy sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątający i wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Do udziału w testach w województwie pomorskim   zgłosiło się 11 492 nauczycieli i pracowników szkół. Dane na temat osób, które zgłosiły się do udziału w badaniu dostępne są również u dyrektorów szkół.

Gdzie zrobić test?
W województwie pomorskim wymazy będą pobierane w 25 punktach pobrań ( 14 drive-thru i walk thru przyszpitalne, 2 punkty pobrań WOT, 8 punktów laboratoriów komercyjnych, 1 punkt pobrań przy Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku). Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i stronach Powiatowych Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych.

Wynik badania
Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Pozytywny test, co dalej?
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10 dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne.

Formularz zgłoszeniowy pozwala na szybki kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.


Ostatnio zmieniany: