| Wydrukuj

Prezydent RP Andrzej Duda, w 101. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, złożył wieniec pod pomnikiem generała Józefa Hallera w Pucku. Towarzyszył mu Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

 - Zaślubiny Polski z Morzem miały fundamentalne znaczenie gospodarcze dla odradzającej się Rzeczypospolitej. Zmartwychwstałe państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy własnego portu (...). Wolna, suwerenna Rzeczypospolita jest dzisiaj częścią niepodległego świata, należy do najważniejszych w świecie sojuszy jak NATO, jest częścią UE i cieszy się szacunkiem - powiedział prezydent.


Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich składa wieniec pod pomnikiem gen. J. Hallera.
Fot. Grzegorz Armatowski/Radio Gdańsk S.A.

Puck - 10 lutego 1920 roku, to w historii morskiej Polski data magiczna – symboliczny dzień powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Tego dnia w Pucku padał deszcz. Tłum dostojników pod parasolami asystował w symbolicznym akcie zaślubin Polski z morzem. Ceremonialnego rzucenia w wody Zatoki platynowego pierścienia, dokonał generał Józef Haller. Na sygnał admirała Kazimierza Porębskiego, komendę do podniesienia bandery podał 25 - letni oficer marynarki Eugeniusz Pławski. Ten sam, który 23 lata później na Atlantyku , jako dowódca ORP „Piorun”, stanie na drodze „Bismarcka” – pancernego kolosa Kriegsmarine.Fot. z zasobów muzeummw.pl

(…) rok 1920 położył fundamenty pod budowę Polski morskiej. Powstały zręby polskiej administracji morskiej, szkolnictwa morskiego, inżynier Tadeusz Wenda wskazał na wieś Gdynia jako miejsce optymalne dla budowy portu. Zanim jednak zaczęto kopać portowe baseny, tworzyć flotę, w Tczewie i Toruniu powołano do życia szkoły kształcące kadry morskie. Wokół Gdyni i biało-czerwonej bandery, przez cały okres II Rzeczypospolitej, ogniskowała się narodowa energia i duma (https://muzeummw.pl/zaslubiny-polski-z-morzem/).

Ostatnio zmieniany: