| Wydrukuj

Sytuacji w szpitalach tymczasowych poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. – Szpitale tymczasowe były tworzone jako bufor bezpieczeństwa odciążający szpitale sieciowe. I spełniają swoje zadanie. Twierdzenie, że jest inaczej,  jest głęboko niesprawiedliwe i krzywdzące  – mówił wojewoda, podkreślając, iż ważne decyzje m.in. o zwiększaniu bazy łóżkowej dla pacjentów z covid 19 są uzgadniane z dyrekcjami szpitali i samorządami.

Wojewoda jest w stałym kontakcie i z dyrekcjami szpitali, i samorządami (wideokonferencje).

Aktualnie w szpitalu tymczasowym AMBEREXPO w Gdańsku, przy ul. Żaglowej przebywa 145 pacjentów, uruchamiany jest kolejny moduł z 28 łóżkami. Szpital jest przygotowany na 400 łóżek. Obiekt, pomimo nazwy „tymczasowy”, został zaplanowany w sposób, który pozwala na możliwie prosty demontaż i późniejsze zmagazynowanie elementów, a także szybką, ponowną mobilizację. W zależności od potrzeb, czas potrzebny na dostosowanie budynku do pełnienia funkcji infrastruktury kryzysowej, będzie wynosił od 2 do 7 dni.

W szpitalu tymczasowym w Sopocie przy u. Bitwy pod Płowcami, leczonych jest 50 pacjentów (200 łóżek docelowo). Szpital w sanatorium MSWiA w Sopocie będzie wykorzystywany jako miejsce rehabilitacji dla pacjentów pocovidowych.

W obu placówkach znajdują się także punkty szczepień przeciw covid – 19. Dziennie wykonuje się tam ok. tysiąca szczepień. Ich liczba jest uzależniona od dostaw szczepionek.

- Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, personelowi pomocniczemu, administracji  szpitali, ale także służbom które nas wspomagają, i tym wszystkim którzy podejmują trud walki z epidemią  – powiedział wojewoda, przypominając , że w ostatnich tygodniach uruchomiono w Pomorskiem 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zdecydował dziś o uruchomieniu kolejnych miejsc w szpitalach tymczasowych w Pomorskiem - do 400 w AMBEREXPO i 200 w szpitalu MSWIA w Sopocie.

W konferencji brali także udział :Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia PUW w Gdańsku i Piotr Kobzdej, .pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych i szczepień.


Ostatnio zmieniany: