| Wydrukuj

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku, wybuchło III powstanie śląskie. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich otworzył dziś na Targu Drzewnym w Gdańsku okolicznościową wystawę, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Wojewoda  w przemówieniu przypomniał, że Pomorzu wolność przyniosła armia generała Hallera, Śląsk o polskość walczył w powstaniach. Podkreślił także mocne więzy gospodarcze obu regionów.

W uroczystości wzięli udział m.in. prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku i Beata Liberadzka, wicedyrektor gdańskiego oddziału NBP (NBP wprowadził do obiegu monety upamiętniające 100. rocznicę III powstania śląskiego).

III powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze. W powstaniu, którym kierował Wojciech Korfanty, wzięło  udział ok. 60 tys. Polaków. Walki trwały dwa miesiące. W ich efekcie Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Wystawa prezentowana jest we wszystkich 16 miastach wojewódzkich.
Ostatnio zmieniany: