| Wydrukuj

Konsultacje społeczne z samorządowcami i prezentacja programu Strategia Demograficzna 2040  z udziałem Barbary Sochy, wiceminister rodziny i polityki społecznej i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego. Spotkanie odbyło się w sali im. J. Piłsudskiego PUW w Gdańsku.

To pierwszy tego typu dokument. Demografia to jedno z kluczowych wyzwań, z którym jako społeczeństwo będziemy mierzyć się w najbliższych dziesięcioleciach. Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności, ponieważ długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa.

Strategicznym celem, zaproponowanym przez autorów dokumentu, jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń. Strategia zakłada katalog 104 różnych działań, z których wiele będzie realizowanych w ramach programów Polski Ład.To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 m², Maluch Plus, zwiększenie nakładów na zdrowie oraz programy pośrednio realizujące postulaty Strategii - takie jak Program Świetlica i Żłobek w każdej gminie.

Szczegółowe informacje dotyczące Strategii Demograficznej 2040 dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej https://www.gov.pl/demografia


Ostatnio zmieniany: