Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej fot. KPRM
| Wydrukuj

Mija 41 lat od wydarzeń, które były kamieniem milowym polskiej historii i stały się początkiem demokratycznych przemian – podpisania Porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność". - Droga do niepodległości znaczona była bardzo trudnym czasem, ale my dzisiaj wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale w naszych sercach. To postulaty ponadczasowe, które doprowadziły Polskę do niepodległości - powiedział premier Mateusz Morawiecki w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. - W obliczu tak trudnych okoliczności wokół nas, które na naszych oczach zmieniają świat, musimy być solidarni. Głęboko wierzę, że my Polacy możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie zbudować – dodał  szef rządu.W uroczystościach rocznicowych przygotowanych przez NSZZ „Solidarność”, obok premiera i Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność, brali także udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, przedstawiciele związku, instytucji państwowych, organizacji patriotycznych, młodzież oraz mieszkańcy Pomorskiego.


Po spotkaniu w Sali BHP złożono kwiaty pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Obchody zakończyła uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, którą odprawił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.Wcześniej Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, w imieniu premiera, złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku, a także Anny Walentynowicz.

Protesty
Protesty wybuchły latem 1980 r. i były reakcją na pogarszającą się sytuację społeczną i braki w zaopatrzeniu w żywność. 14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk, który był preludium do zmian w PRL i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Spisano 21 postulatów. Pierwszy brzmiał: „Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych”. Domagano się także zrealizowania postulatów ekonomicznych i socjalnych. Przełom dla Polski przyniósł rok 1989. Europa podzielona „żelazną kurtyną” przestała istnieć.
Więcej o Sierpieniu’80 - ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/portale-tematyczne/24136,Sierpien-1980.html

 

 


Ostatnio zmieniany: