| Wydrukuj

Muzeum Zamkowe w Malborku świętuje jubileusz 60-lecia. Uroczystości, w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim, z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, połączono z wręczeniem zasłużonym pracownikom odznaczeń państwowych.

-   Dzisiejsze muzeum nie byłoby tym, czym jest, bez poświęcenia kilku pokoleń muzealników i konserwatorów. To zaangażowanie w pracę na rzecz polskiej kultury jest nie do przecenienia. Serdecznie Państwu dziękuję, przede wszystkim tym, którzy poważnie zniszczony w czasie działań wojennych obiekt, doprowadzili do obecnego stanu  - podkreślił wojewoda.

W imieniu Prezydenta RP, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich - za zasługi dla kultury polskiej i wkład w rozwój muzealnictwa i zachowanie dziedzictwa narodowego - wręczył  zasłużonym pracownikom - 3 Brązowe Krzyże Zasługi,  48  - Medali za Długoletnią Służbę, a także w imieniu Ministra Edukacji i Nauki  4 - Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość zakończył koncert Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Historia muzeum


Fot. Konrad Osowski, finalista konkursu Wojewody Pomorskiego „Biało – Czerwona w obiektywie” 2017 r.

Od 1 stycznia 1961 roku gospodarzem obiektu stało się nowo utworzone Muzeum Zamkowe, podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielodziałowe muzeum (historyczno-artystyczne), zajęło się przede wszystkim odbudową, zagospodarowaniem i właściwym utrzymaniem zamku. Równolegle prowadziło działalność naukową, a także gromadziło, zabezpieczało i udostępniało dzieła dawnej i współczesnej sztuki.
Początkowo muzeum dysponowało jedynie tymi obiektami z dawnych zbiorów zamkowych, które ocalały z pożogi wojennej i fali szabrowników po 1945 roku. Obok detali architektonicznych były to nieliczne eksponaty rzeźby średniowiecznej i mebli pseudogotyckich z końca XIX w. Aktualnie, w ogólnej liczbie ponad 40 tysięcy muzealiów mieszczą się tak cenne zbiory, jak np. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, efektowny zestaw dawnej broni i uzbrojenia, czy nawiązująca do historycznych mennic malborskich bogata kolekcja numizmatów.  

Zamek jest dziś siedzibą ośrodka muzealnego, ściągającego każdego roku ponad półmilionową rzeszę turystów z całego świata. Jest miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków, jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się często koncertów. Dyrektorem placówki jest dr hab. Janusz Trupinda.

Więcej o muzeum - https://zamek.malbork.pl/

 


Ostatnio zmieniany: