| Wydrukuj

Gdy na Kępie Oksywskiej umilkły strzały, oni bronili się nadal. Polscy żołnierze z Rejonu Umocnionego Hel odpierali ataki z lądu, morza i powietrza. Poddali się 2 października. Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z Niemcami w wojnie obronnej 1939 roku.

W 82. rocznicę tamtych wydarzeń dla uczczenia pamięci załóg ORP Wicher i ORP Grom na morze wyszedł okręt ORP Wodnik z 3 Flotylli Okrętów z Gdyni. Z pokładu Wodnika na wodach Zatoki Gdańskiej, w miejscu zatopienia wojennego niszczyciela ORP Wicher, złożono wieniec ku czci wszystkich marynarzy, którzy podczas II wojny światowej oddali życie w obronie ojczyzny.

Rocznicowe uroczystości z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha odbyły się także przy zbiorowej mogile Obrońców Helu na Cmentarzu Komunalnym w Helu oraz przed Pomnikiem Obrońców Helu, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwojennych oficerów, podoficerów, marynarzy i pracowników wojska 9 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Organizatorami rocznicowych uroczystości była 3 Flotylla Okrętów i Miasto Hel.

 

Rejon Umocniony Hel  - usankcjonowany dekretem z 21 sierpnia 1936 r.   prezydenta Ignacego Mościckiego. RUH był jedną z największych inwestycji militarnych II Rzeczpospolitej.  W 1931 roku rozpoczęła się budowa portu wojennego, drogi, składów amunicji, magazynów. Potem zaczęto instalować baterie armat (największe dla cyplu mierzei). Część półwyspu zamknięto dla turystów. RUH obejmował obszar od Juraty po Hel.

Tuż atakiem Niemców, RUH dowodzony przez kmdr Włodzimierza Steyera został rozszerzony na cały półwysep. Przeniosło się tu także Dowództwo Obrony Wybrzeża (dowódca - kadm. Józef Unrug). Półwysep 12 września został odcięty od reszty lądu,

14 września Niemcy zajęli Gdynię, 19 września poddała się Kępa Oksywska, Rejon Umocniony Hel trwał. Żołnierze bronili się do 2 października 1939 roku (32 dni). W walkach zginęło 200 Polaków. Obrońcy półwyspu zestrzelili 32 samoloty Luftwaffe, pociski z baterii cyplowej uszkodziły pancernik „Schleswig-Holstein”, a trałowiec M-85 wyleciał w powietrze na minie postawionej przez ORP „Żbik” .

Po wojnie, w porcie wojennym Hel stacjonowała 9 Flotylla Obrony Wybrzeża (rozformowana 31 grudnia 2006 r.). W latach 70 – tych półwysep został otwarty dla turystów, a 1 kwietnia 1995 roku z głównej drogi zniknęły wojskowe szlabany. Od wielu lat Półwysep Helski jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce.


Ostatnio zmieniany: