| Wydrukuj

Ambasador Armenii Samvel Mkrtchian był dziś gościem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej, kontaktów z uczelniami wyższymi na Pomorzu, wymiany studentów, walki z pandemią Covid 19 także w aspekcie gospodarczym (obostrzenia i lockdown), szczególnie w branży turystycznej.

Podczas spotkania mówiono również o Ormianach żyjących na Pomorzu. Przypomnijmy, że w Gdańsku działa aktywnie Związek Ormiański, którego prezesem jest Gagik Parsamyan.

Była to pierwsza wizyta ambasadora na Pomorzu.

Samvel Mkrtchian stanowisko ambasadora Republiki Armenii w Polsce piastuje od 9 stycznia 2019 roku (data złożenia Prezydentowi RP listów uwierzytelniających). Wcześniej był m.in. dyrektorem Departamentu Europejskiego w MSZ Armenii, szefem Misji Republiki Armenii przy NATO.

Polska, stosunki dyplomatyczne z Armenią nawiązała 26 lutego 1992.  

Armenia leży na Kaukazie Południowym. Graniczy z Gruzją, Iranem, azerską eksklawą Nachiczewan, Azerbejdżanem i Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 roku w związku z rozpadem ZSRR. Stolicą Armenii jest Erywań (największe miasto w kraju). 90 procent powierzchni Armenii leży na wysokości powyżej tysiąca metrów. Na jej obszarze lasy i łąki kaukaskie sąsiadują z półpustynią. Armenia ma jeden z najwyższych wskaźników bioróżnorodności na świecie (na 1 km kwadratowy przypada ok. 100 gatunków).


Ostatnio zmieniany: