Wydrukuj tę stronę
|

- Sztandar jednostki skupia w sobie wszystko, co drogie jest sercu żołnierza – dumę, honor, męstwo, wierność tradycji, przywiązanie i identyfikację ze swoją jednostką. To dla każdej jednostki i każdego żołnierza rzecz, która zawsze była i jest najważniejsza i najświętsza – podkreślił Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich,  podczas uroczystej prezentacji sztandaru 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Do wszystkich cnót jakie skupiają się wokół wojskowych sztandarów, w przypadku żołnierzy obrony terytorialnej należy dodać coś jeszcze – to właśnie Wy we wspaniały sposób pokazujecie, jak budować nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i poczucie wspólnoty. Można na Was zawsze polegać, szybko i profesjonalnie działacie tam, gdzie jesteście potrzebni. Tak było przy katastrofach żywiołowych czy epidemii – pracujecie w karetkach, zespołach ratownictwa medycznego, szpitalach tymczasowych, centrach wymazowych. Tam gdzie potrzebna jest pomoc, nigdy nie brakuje żołnierza w mundurze WOT. Pokazujecie, że koncepcja wojsk obrony terytorialnej, brygady, która zawsze jest blisko lokalnych społeczności doskonale się sprawdza w praktyce – dodał wojewoda.

Uroczystość odbyła się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

7 PBOT odebrała sztandar w Warszawie - 26 września br. podczas  obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Sztandar - dowódcy brygady kmdr Tomaszowi Laskowskiemu - przekazał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru.
Matką chrzestną sztandaru jest Irena Dedio – bratanica patrona brygady Adama Dedio. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Piotr Czerepuk – twórca i lider największej spoza Warszawy grupy rekonstrukcyjnej Powstania Warszawskiego CZATA 49.

 

 


Ostatnio zmieniany: