Wydrukuj tę stronę
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Wiktor Kamiński, dyr.oddziału okręgowego w Gdańsku NBP Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Wiktor Kamiński, dyr.oddziału okręgowego w Gdańsku NBP
|

Banknot okolicznościowy o nominale 20 zł i złotą monetę kolekcjonerską "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu już wczoraj. Dziś, w uroczystej prezentacji banknotu uczestniczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z wizerunkiem banknotu okolicznościowego. Odbyła się także debata poświęcona działalności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Spotkanie, z udziałem m.in. prof. Jakuba Steliny, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, prof. Mirosława Golona, dyrektora gdańskiego oddziału IPN i Wiktora Kamińskiego, dyrektora oddziału okręgowego w Gdańsku NBP - organizatora uroczystości, odbyło się w historycznej Sali BHP w Gdańsku.


Banknot o nominale 20 zł i moneta o nominale 500 zł.

Prof. Andrzej Nowak, w folderze poświęconym banknotowi i monecie napisał:
Lech Kaczyński urodził się 18 VI 1949 r. w Warszawie., w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. […] W drugiej połowie lat 70. wszedł w krąg twórców Wolnych Związków Zawodowych. Uczył robotników na tajnych spotkaniach. Pisywał do „Robotnika Wybrzeża”. W czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współredagował statut NSZZ „Solidarność”, był szefem Biura Interwencyjnego gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W stanie wojennym był internowany. Współorganizował strajki w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej.
W wyborach czerwcowych 1989 r. został senatorem, a równocześnie jako I zastępca przewodniczącego faktycznie kierował „Solidarnością” podczas zaangażowania Lecha Wałęsy w kampanię prezydencką. Wszedł do Kancelarii Prezydenta RP jako minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego. Od II 1992 do VI 1995 r. pełnił funkcję prezesa NIK.
Jako minister sprawiedliwości od VI 2000 r. zyskał wielkie poparcie społeczne dzięki energicznej walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Rok później został pierwszym prezesem nowej partii – Prawa i Sprawiedliwości. Jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy.
W 2005 r. został prezydentem Polski. Starał się zbudować oś współpracy energetycznej, która uwolniłaby Europę Wschodnią od szantażu gazowego. Był inicjatorem akcji dyplomatycznej, która ocaliła Gruzję, kiedy rosyjskie czołgi zbliżały się do Tbilisi.
Podtrzymywał dobre stosunki z bezpośrednimi sąsiadami: Litwą i Czechami. Dbał o zachowanie strategicznych relacji z Ukrainą. Prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej.
Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 IV 2010 r.


Ostatnio zmieniany: