| Wydrukuj

Ambasador Republiki Południowej Afryki Nomvula Josephine Mngomezulu - była dziś gościem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy w obszarze gospodarki morskiej w szczególności przemysłu stoczniowego, a także edukacji i turystyki.

Była to pierwsza wizyta ambasador na Pomorzu.
Ambasador towarzyszyli Daniel Stemmer, pierwszy sekretarz i Tadeusz Kopowski, doradca ds. gospodarczych Ambasady RPA.

Nomvula Josephine Mngomezulu stanowisko ambasadora Republiki Południowej Afryki w Polsce piastuje od 18 grudnia 2020 roku (data złożenia Prezydentowi RP listów uwierzytelniających). Wcześniej pracowała m.in. w Południowoafrykańskiej Organizacji Obywatelskiej,  Narodowej Radzie Rozwoju Gospodarczego i Pracy. Z wykształcenia jest pedagogiem i ekonomistką. Studiowała w RPA i Wielkiej Brytanii.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Południowej Afryki zostały nawiązane 18 grudnia 1991 r.

RPA leży na południowym krańcu Afryki. Zajmuje 1 219 090 km kw. powierzchni i liczy 56 978 635 mieszkańców. Jest republiką parlamentarną.  RPA posiada trzy stolice. Pretoria  - siedziba prezydenta i rządu (władza wykonawcza, Kapsztad – siedziba parlamentu (władza ustawodawcza), Bloemfontein – siedziba Naczelnego Sądu Odwoławczego RPA (władza sądownicza, Sąd Konstytucyjny RPA mieści się w Johannesburgu, jednak to miasto nie posiada statusu stolicy).

Instytucje polskie działające na terenie RPA
Konsulat Honorowy RP w Durbanie, Unia Polonii w Pretorii, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu, Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie, Stowarzyszenie Polskie w KwaZulu Natal, Stowarzyszenie Polskie w Vaal Triangle, Komitet Obchodow Lotów nad Warszawę. Związek Sybiraków Południowej Afryki, Stowarzyszenie Techników Polskich, Fundacja Dziedzictwa Polskiego w Afryce Południowej, Zespół Tańca Ludowego „Orzeł Biały”.


Ostatnio zmieniany: