| Wydrukuj

PUMA, NARWAL, NERPA I MANAT  -  nowe lodołamacze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku wypłyną zimą na wody Dolnej Wisły. Dziś, na Ołowiance, z udziałem m.in. Grzegorza Witkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego, odbył się uroczysty chrzest jednostek.

PUMA - lodołamacz czołowy, NARWAL, NERPA I MANAT  - lodołamacze liniowe kosztowały łącznie 78,6 mln zł (85 proc. dofinansowanie z UE). Zostały zbudowane w latach 2018-2021w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA w Szczecinie.

PUMA została zwodowana 19 lutego 2020 roku. W pełni wyposażony statek przypłynął do Gdańska we wrześniu ubiegłego roku. Jako lodołamacz czołowy ma za zadanie wyłamywanie w lodzie rynien, rozbijanie zatorów, uwalnianie z oblodzenia filarów mostów i budowli wodnych.  

NARWAL, NERPA i MANAT – lodołamacze liniowe są mniejsze i lżejsze od czołowego, i mają poszerzać wyłamane rynny, rozbijać duże tafle lodu w rynnie i zapewniać swobodny spływ kry.

Jednostki są wyposażone w nowoczesny silnik i urządzenia sterujące oraz nawigacyjne, pozwalające sprawniej prowadzić akcję lodołamania. Przewidziano na nich również zainstalowanie urządzeń do sondowania dna koryta rzecznego stosowanych podczas kontrolowania szlaku żeglownego i prac badawczych. Nowe lodołamacze pełnią też funkcje holowników i prowadzą czynności ratownicze. Jednostki będą mogły zwalczać rozlewy ropopochodne dzięki zainstalowaniu na pokładzie bębna z zaporą.

 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie dysponuje dziewięcioma lodołamaczami. Czterema wybudowanymi w latach 2018 – 2021: czołowym Pumą i liniowymi Narwalem, Nerpą i Manatem oraz pięcioma starszymi - czołowym Tygrysem (rok produkcji 1984 r.) i linowymi: Rekinem (1991r.), Orką (1991 r.), Foką (1988 r.), Żbikiem (1989 r.).
Wszystkie lodołamacze będą stacjonować w bazie na terenie śluzy w Gdańsku Przegalinie.

Puma – drapieżny ssak z rodziny kotowatych
Narwal – ssak morski z rodziny narwalowatych
Nerpa – morski ssak z rodziny fokowatych
Manat – ssak wodny z rzędu brzegowców


Ostatnio zmieniany: