Fot. Wojewoda Dariusz Drelich i prof. Marcin Gruchała, rektor GUMED Fot. Wojewoda Dariusz Drelich i prof. Marcin Gruchała, rektor GUMED
| Wydrukuj

Dwie kondygnacje, sale dla pacjentów, trzy izolatki w systemie modułowym, pobieralnia wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawiruem – nowy budynek kliniczny nr 2 Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni gotowy. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oglądał dziś efekty, trwających od sierpnia, prac.

Obiekt powstał w ramach działań zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19.

Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej to miejsce, w którym uratowano zdrowie i życie wielu osób, to miejsce gdzie zakażeni koronawirusem, mogli być leczeni z bardzo dobrym efektem – podkreślił wojewoda, przypominając, że to właśnie UCMMiT pierwszy w Polsce uruchomił punkt pobierania wymazów drive-thru. – Zastosowana technologia pozwoliła szybciej uruchomić te miejsce, które od dziś będzie już dostępne dla pacjentów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu – dodał wojewodaBudynek ma dwie kondygnacje (180 m² - parter, po 120 m² - piętra).  Wejście do izby przyjęć jest możliwe przez specjalną śluzę. Na poziomie przyziemia znajduje się łącznik, który ma zapewnić pacjentom z pozytywnym wynikiem testu bezpośrednią komunikację między izbą przyjęć a windami zlokalizowanymi w istniejącym budynku. Na parterze oraz 1 i 2 piętrze znajdują się pokoje dla pacjentów, którzy wymagają leczenia w warunkach izolacji. Każda z kondygnacji ma trzy izolowane sale chorych z własnym węzłem sanitarnym, śluzą wejściową oraz wentylacją mechaniczną. Łącznie 12 nowych łóżek szpitalnych, z możliwością monitorowania chorych i dostępem do gazów medycznych.Budowa kosztowała niemal 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzi z RPO WP na lata 2014-2020, pozostałą kwotę pokryto ze środków własnych UCMMiT.

Od końca lutego ub.r. w UCMMiT, w związku z pandemią, leczono ponad tysiąc pacjentów.  W 2021 r. – wykonano 23 tys. szczepień przeciw COVID-19 (punkty węzłowy, powszechny oraz podczas akcji Szczepimy się w majówkę).

 


Ostatnio zmieniany: