Wojewoda  Dariusz Drelich i Łukasz Baranowski, wojewódzki inspektor transportu drogowego Wojewoda Dariusz Drelich i Łukasz Baranowski, wojewódzki inspektor transportu drogowego
| Wydrukuj

Pomorska Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego jako pierwsza w Polsce dysponuje nowoczesnym systemem łączności – TETRA. Jak w praktyce działa system wraz z inspektorami ITD sprawdzał dziś Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Zakup sprzętu w całości sfinansowano z budżetu wojewody.

TETRA jest przeznaczona dla podmiotów potrzebujących sprawnego systemu łączności, działającego nawet w sytuacjach kryzysowych, kiedy np. zasilanie zanika na wiele godzin. Jeśli działalność wymaga pracy w trudnych warunkach. Sprzęt sprawdza się ze względu na swoją wysoką wytrzymałość. Wszystkie połączenia za jego pomocą są bezpiecznie szyfrowane.

System przeznaczony jest dla służb wymagających niezawodnej łączności dyspozytorskiej: energetyki, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, administracji czy właśnie transportu.

Nowoczesne radiotelefony w ramach systemu TETRA wykorzystują inspektorzy ITD w Gdańsku oraz oddziałach inspekcji w Chojnicach i Starogardzie Gdańskim. Sprzęt będzie używany przy typowaniu pojazdów do kontroli. System zapewnia szybką i szyfrowaną komunikację – na zasadzie „push to talk”. Przyczyni się także do poprawienia bezpieczeństwa inspektorów pracujących na drogach.

Pomorska ITD od listopada 2021 roku jako pierwsza w Polsce i trzecia w Europie dysponuje anteną DSRC (Dedicated Short-Range Communication) To łączność bezprzewodowa krótkiego zasięgu. Dzięki niej służby kontrolne mogą odczytywać informacje z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach. Uzyskane w ten sposób dane służą wstępnej selekcji pojazdów. To wyposażenie również sfinansowano ze środków Wojewody Pomorskiego.


Ostatnio zmieniany: