Fot. Wiktoria Jedynak (2017 r. -  wyróżnienie w konkursie Wojewody Pomorskiego pn. „Biało – czerwona. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w obiektywie”) Fot. Wiktoria Jedynak (2017 r. - wyróżnienie w konkursie Wojewody Pomorskiego pn. „Biało – czerwona. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w obiektywie”)
| Wydrukuj

Tego dnia bowiem obchodzimy, ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku, Dzień Flagi. Zadbajmy o to, by symbol Rzeczypospolitej był widoczny nie tylko na budynkach użyteczności publicznej ale wszystkich domach. Do akcji #mojaflaga zachęca też Biuro Programu „Niepodległa”.

W charakterze barw narodowych biały i czerwony pojawiły się po raz pierwszy w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwonymi szarfami, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego  - 7 lutego 1831 r. uznał biel i czerwień za barwy narodowe (więcej o fladze na stronie Muzeum Historii Polski)

Poradnik ze wskazówkami jak prezentować barwy narodowe i polską flagę w przestrzeni publicznej – kliknij.


Ostatnio zmieniany: